Witamy!

Koszyk

0 produktów

0,00 zł

Jak wybrać fotelik - Informacje naszego eksperta.

Wybór bezpiecznego autofotelika

Jaki fotelik samochodowy, fotelik dla niemowląt wybrać? - oto pytanie które przed zakupem fotelika samochodowego stawia sobie zdecydowana większość rodziców. Chcąc podjąć właściwą decyzję, często kierujemy się przyznawanymi autofotelikom certyfikatami.

Normy bezpieczeństwa fotelików samochodowych
Norma ECE R44-04 to certyfikat bezpieczeństwa przyznawany produktom spełniającym wymagania stawiane przez przepisy dotyczące fotelików samochodowych. Niestety, wspomniane wymagania są w rzeczywistości minimalne i mają one mało wspólnego z postępem, jaki nastąpił w dziedzinie badań nad bezpieczeństwem dziecka podróżującego w autofoteliku.
Badaniem miarodajnym są natomiast w chwili obecnej testy zderzeniowe przeprowadzane w laboratoriach ADAC (Niemcy), AA (Wielka Brytania), OEAMTC (Austria), NHTSA (USA).
Ponadto warto zauważyć, iż wspomnianym już certyfikatem ECE R44-04 odznaczane zostają zarówno podkładki pod pupę nie gwarantującego żadnego bezpieczeństwa, jak i foteliki których nota w testach zderzeniowych osiągnęła 4/5 lub 5/5 gwiazdek. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż norma ECE jest wyłącznie testem dopuszczającym produkt do sprzedaży. Chcąc zagwarantować dziecku bezpieczeństwo powinniśmy więc brać pod uwagę oceny jakie fotelik uzyskał w teście zderzeniowym. Godne polecenia produkty to te, których nota osiągnęła 3 gwiazdki i więcej.

W podróży... - czyli wycieczka przodem do kierunku jazdy.
Dzieci małe, nie przekraczające wagi 9kg, koniecznie wozić należy tyłem do kierunku jazdu. Powstaje jednak pytanie: od kiedy naszego malucha wozić możemy przodem do kierunku jazdy? Wożenie dziecka przodem odbywać powinno się dopiero po spełnieniu kilku niezbędnych warunków. Po pierwsze, maleństwo musi nabyć umiejętność stabilnego siedzenia, po drugie zaś przekroczyć wspomnianą już wagę 9kg. Naturalnie jazda przodem odbywać musi się w przystosowanym do tego autofoteliku. Wykluczone jest bowiem wożenie dziecka przodem w foteliku samochodowym plasującym się w kategorii 0 -13kg. Niemniej jednak warto by maleństwo jak najdłużej wożone było tyłem do kierunku jazdy, gdyż jest to po prostu najbezpieczniejsza dla niego pozycja chroniąca przed przeciążeniami zarówno główkę, kręgosłup jak i delikatne biodra. Podczas wożenia tyłem, przeciążenie zostaje rozłożone równomiernie na plecy dziecka nawet podczas silnego hamowania. W przypadku produktu takiego jak fotelik samochodowy 9-18kg zamontowanego przodem do kierunku jazdy, wspomniane przeciążenia działają na wychylającą się główkę, na biodra które opierają się o klamry pasa oraz na narządy wewnętrzne które mogą zostać przyciśnięte wspomnianą klamrą. Warto podkreślić, iż najbezpieczniejszą do przewożenia dziecka pozycją jest pozycja tyłem do kierunku jazdy. Dobrze, jeśli jest ona praktykowana aż do osiągnięcia przez maleństwo wagi 18kg. Ten typ montowanych tyłem do kierunku jazdy autofotelików, możliwy jest do nabycia za pośrednictwem sklepu www.e-swiatdziecka.com.pl .

Wybór opcji montażu fotelika samochodowego – foteliki samochodowe isofix czy pasy bezpieczeństwa?
W przypadku wyboru sposobu montażu autofotelika, systemem godnym polecenia jest z całą pewnością isofix. Jak wykazały to testy zderzeniowe, system ten jest po prostu stabilniejszy. Ponadto isofix zapewnia mniejsze przeciążenia działające na główkę dziecka oraz brzuch i biodra – zwłaszcza w przypadku foteli z kategorii wagowej 15-36kg; będzie on również stabilniejszy w produktach zaliczanych do kategorii wagowej 0-13kg (wyłącznie w sprawdzonych przez ADAC bazach). Pamiętać należy, iż w przypadku autofotelików 9-18kg, fotelik samochodowy wyposażony powinien być w nogę stabilizującą lub umiejscowiony z tyłu, pas kotwiczący (tzw. Top Tether).

Dobieramy fotelik samochodowy
Foteliki samochodowe podzielić należy na trzy główne przedziały wagowe, a mianowicie foteliki samochodowe 0-13kg, foteliki samochodowe 9-18kg oraz foteliki samochodowe 15-36kg. W momencie wyboru fotelika koniecznie należy więc mieć na uwadze parametry takie jak waga oraz wiek naszego malucha.

Foteliki samochodowe 0-13kg
Waga oraz wiek dziecka odgrywają niebagatelną rolę w przypadku wyboru pierwszego autofotelika 0-13kg. W tego typu fotelikach samochodowych dziecko powinno bowiem leżeć na tzw. wkładce adaptacyjnej, która umożliwi sztywne trzymanie główki. Wykluczone jest natomiast wożenia tak małego dziecka przodem do kierunku jazdy. Nacisk jaki wytworzyłyby pasy wewnętrzne fotelika na miednicę malucha oraz powstałe przeciążenia mogłyby być dla niego bardzo niebezpieczne. Należy zdawać sobie sprawę, że kości takiego szkraba są jeszcze bardzo miękkie, a miednica składa się głównie z chrząstek, dlatego też jakikolwiek nacisk mógłby ją bardzo poważnie uszkodzić.W tego typu foteliku samochodowym dziecko nie powinno jednak jeździć po przekroczeniu dopuszczalnej wagi 13kg lub też kiedy czubek jego głowy zrówna się z górna linią fotelika bądź w przypadku gdy pasy nie dadzą się już poprawnie zapiąć.

Fotelik samochodowy 9-18kg
Fotelik samochodowy 9-18kg to typ autofotelika który wyposażony powinien być między innymi w pięciopunktowe pasy wewnętrzne oraz kilka pozycji pochylenia. W foteliku samochodowym zaliczanym do przedziału wagowego 9 -18kg, dziecko przewożone jest już przodem do kierunku jazdy, w związku z czym niezwykle istotne jest naprawdę mocne zapięcie malucha pasami bezpieczeństwa. Warto zauważyć, iż niektóre modele fotelików posiadają specjalny wskaźnik obrazujący poziom mocy zapięcia dziecka w autofoteliku. W foteliku 9-18kg dziecko powinno jeździć do momentu kiedy linia jego oczu znajduje się na równi z górą fotelika lub też kiedy przekroczy ono wagę 18kg.

Foteliki samochodowe 15-36kg
W kategorii wagowej 15 – 36kg znajdują się autofoteliki zapinane pasami dla osób dorosłych. Ten typ fotelika samochodowego użytkowany powinien być przez naszą pociechę aż do momentu ukończenia 12 roku życia, bądź też przekroczenia 150cm wzrostu. Niemniej jednak dziecko które posadzone zostanie w takim foteliku powinno mieć już ponad 3,5 roku, by nie odpięło sobie ono pasa lub nie zdjęło go przez ramię. Ponadto foteliki samochodowe 15-36kg odznaczać powinny się dobrze zabudowanym zagłówkiem tak, aby najbardziej narażona na urazy głowa była w wystarczającym stopniu osłonięta. Równie istotna jest dolna część fotela, która układa pas biodrowy na nogach dziecka. Jest to o tyle ważne, że pas powinien leżeć na udach, nie zaś na brzuchu. W przeciwnym wypadku bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie narządów wewnętrznych dziecka.

Wszystkie wymienione powyżej, artykuły zaliczane do grupy bezpieczne foteliki samochodowe z łatwością odnajdziecie Państwo na stronach naszego sklepu internetowego.

Należy jednak pamiętać, aby nawet jesli zdecydoujemy sie kupić fotelik w sklepie internetowy, gdzie jak wiadomo cena jest niższa niż w wielu sklepach stacjonarnych, pamiętajmy o tym aby przed zakupem przymierzyc fotelik do samochodu. Fotelik źle dobrany i źle zamontowany, może stać sie niebiezpieczeństwem. 

Osobiście, jako przedstawiciele sklepu internetowego, zapraszamy Państwa do naszego sklepu przy Al. Krakowskiej 61, gdzie nasza ekipa pomoże Państwu w doborze autofotelików dla Waszych pociech.